اخبار

آموزه‌های #سیستان_و_بلوچستان- قصرقند

✅  آموزه‌های #سیستان_و_بلوچستان  (۴)
ما را هم گرفت!
🎖یک
وقتی خبر فرمانداری خانم حمیرا ریگی را در روزنامه خواندم، بسیار تعجب کردم. از دولت روحانی انتظار چنین سمت‌گیری داشتیم؛ اما فرماندار قصرقند؟ آن هم چنین فرماندار جوانی؟
در آن زمان  برنامه ی کاری‌مان طوری بود که گمان نمی‌کردم  روزی بتوانم از نزدیک شاهد فرمانداری ایشان باشم. اصلاً در محدوده‌های برنامه‌ریزی‌مان نبود.
اما زمان گذشت و همه چیز دست به دست هم داد (و روزی آن‌ها‌ را خواهم نوشت) تا این سفر شکل بگیرد.
🎖دو
قصرقند همان‌گونه بود که درباره‌اش خوانده بودیم و حدس می‌زدیم. ناحیه‌ای سرسبز و آباد در وسط داغی بلوچستان. نگین زیبایی که خوش جلوه‌گری می‌کند. شهر انبه و انباک ایران.
🎖سه
قبل از استقرار در مهمان‌سرای قصرقند، چند ساعتی به لطف آقای امیری، رئیس بسیار فعال و دل‌نشین اداره‌ی کار قصرقند، میهمان آقای بلوچ‌زهی، یکی از کارآفرینان موفق منطقه بودیم. در روستای هیت و چند کیلومتری قصرقند. اوائلش چندان خوش نگذشت. بیش‌تر دوست داشتیم زودتر در شهر مستقر شویم و استراحت کنیم که برای کارگاه فردا آماده‌تر باشیم. اما مگر می‌شد به لطف فراوان میزبانان پاسخ منفی داد؟
اما مقداری که گذشت، به‌ویژه یا اضافه‌شدن آقای لطیف (برادر میزبان) که رئیس اداره‌ی ورزش قصرقند است، فضا عوض شد. حالا بدمان نمی‌آمد مه کماکان بنشینیم و گپ بزنیم.
صحبت‌ها درباره‌ی امکانات فراوانی بود که منطقه دارد و مقوله‌ی کارآفرینی و ایجاد انگیزه‌های بیش‌تر تا چه میزان می‌تواند قصرقند و کل منطقه را دگرگون کند.
در همه‌ی حرف‌ها و بحث‌ها، یک نام بیش‌تر از همه تکرار می‌شد. نام فرماندار مقتدر و خوش‌فکر قصرقند که سهم عمده‌ای در بهبود امور در یکی دو سال اخیر داشته است: خانم حمیرا ریگی.
🎖چهار
تقریباً درباره‌ی هر چه صحبت شد، یک گوشه‌اش یا همه‌اش به زن جوانی مربوط می‌شد که کارش «به اندازه‌ی کار ده مرد تأثیر دارد.» فرماندار جوانی که کارش را خیلی خوب بلد است و در جای خود اهل کل‌کل و کرکری نیز هم هست.
چه آن شب و چه فردا در کارگاه یادگیری خلاق که چهل معلم زن و مرد  در آن حضور داشتند، هنگام بحث درباره‌ی فرماندار، می‌شد اعتماد، احترام و علاقه‌ی توأمان را به خانم فرماندار در صحبت‌های همه حس کرد.
همین روحیه را در گفت‌وگو با مسئولان مختلف شهرستان نیز دیدیم. اداره‌ی کار، آموزش و پرورش، اداره‌ی ورزش و ... می‌شود حدس زد که در همه‌ی ادارات نیز چنین است.
خانم حمیرا ریگی در مدت فرمانداری به خوبی توانسته است اعتماد فراوان را همراه با علاقه و میل به حسن انجام کارها در افرادش به وجود آورد و این دستاورد بزرگی است.
🎖پنج
یک حمیرا ریگی به صدها مقاله و سخنرانی و همایش و ... در مورد اهمیت نقش زنان در اداره‌ی جامعه می‌ارزد.
به عمل کار برآید.
🎖شش
وقتی صبح زود در روزی که در قصرقند باید کارگاه‌ها برگزار می‌شد، گفتند فرماندار منتظر است تا دکتر طائی را ببیند. حدس زدیم می‌خواهد برنامه را بداند. این خیلی خوب بود و نشان می‌داد که با فرماندار ورزیده‌ای طرفیم که می‌خواهد بر همه‌ی امور مربوط به شهرش اشراف داشته باشد.
اما نه دکتر طائی و نه دیگران، هیچ کدام حدس نمی‌زدیم که خانم فرماندار همه‌ی کارهایش را به دست معاون و افرادش بسپارد و از صبح تا غروب، یکسره بیاید و در کارگاه بنشیند و هم‌پای جوانان قصرقند، برای کارآفرینی ایده بدهد و از ایده‌اش دفاع کند و تا آخر هم بماند و تقریباً از همه‌ی حاضران هم فعال‌تر باشد. کاملاً معلوم بود چرا توانسته است این‌گونه در کارهایش موفق باشد.
🎖هفت
البته حضور مداوم ایشان در کارگاه کارآفرینی باعث شد که نتواند سری به کارگاه یادگیری خلاق در آموزش و پرورش بزند. اما وقتی در انتهای کار به محل کارگاه کارآفرینی رفتیم، برخورد و حرف‌هایش با ما نشان داد که کاملاً از همه چیز آن‌جا هم خبر دارد و گفت نتایج آن را پیگیری خواهد کرد.
🎖هشت
در این روزهای تنفیذ و تحلیف رئیس‌جمهور باید تکرار کنیم: کابینه‌ی آقای روحانی، به افرادی چون حمیرا ریگی نیاز دارد. چه زن باشند و چه مرد.
"سیدرضا تهامی"
۱۱ مرداد ۱۳۹۶ ۰۰:۲۳

اظهار نظر


امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید